Blog > Komentarze do wpisu

Zacisze z komina EC Kawęczyn

kliknij w zdjęcie

    Eletrociepłownia Kawęczyn (obecnie tylko Ciepłownia PGNiG Termika) została oddana do użytku w 1983 r. Jak wieść gminna niesie, głębokie wykopy pod komin spowodowały wyschnięcie studni w promieniu kilku kilometrów. 300- m komin widać na pewno z dachu każdego zaciszańskiego domu, a nawet z niektórych ulic. Jest najwyższym budynkiem i punktem widokowym w Warszawie (na komin z bardzo dobrą kondycją wchodzi się po drabinie 20-30 minut! Winda jedzie 7 minut). Niegdyś pracowało tu 600 osób, dziś 25. Najciekawszy widok z komina roztacza się na północno- wschodnie rubieże stolicy, gdzie w morzu lasów toną Ząbki, Zielonka, a po horyzont rozciągają się lasy rembertowsko- okuniewskie (były poligon). Na podestach anten zaobserwowano sokoły, oporządzające zdobycz.

Panorama (słaba ostrość lub przejrzystość powietrza) uchwycona  została w 2011 r.:

http://termika.pgnig.pl/o-firmie/nasze-zaklady/cieplownia-kaweczyn/

Cyframi oznaczono: 1- nieczynna baza CPN na Swojskiej i pola folwarku Dotrzyma, 2- ogrody działkowe przy Janowieckiej, 3- bloki ul. Skrajna (Ząbki), 4- ogrody działkowe Kawęczyn, 5- Praska Giełda Spożywcza, 6- ul. Chełmżyńska i Piłsudskiego, 7- ul. Zycha na skraju Ząbek.

Więcej ostrych zdjęć i zbliżeń oraz zdjęcia wnętrza komina (s. 2, zdj. 5- zbliżenie Zacisza, Bródna i EC Żerań): http://www.zabki24.pl/2011/07/na-kominie-w-kaweczynie/

 Podobno na terenie EC powstanie pięciokrotnie większa spalarnia niż na Zabranieckiej:

http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,15977745,Bedzie_nowa_spalarnia_smieci__Powstanie_na_Kaweczynie.html

  Moje panoramki Zacisza z bloków przy Zamiejskiej: http://warszawazacisze.blox.pl/2007/06/Panoramki-Zacisza-1.html

czwartek, 09 kwietnia 2015, tomek81277

Polecane wpisy